POLYGON TEATER

loovisikute kohtumispaik

Teatrikompanii Polygon toimib uurivate loovisikute kohtumispaigana. Teatrikompanii koosneb kutselisest Polygon Teatrist ja teatripraktikute vabahariduslikust Polygoni Teatrikoolist. Polygon on asutatud 8. mail 2008 Tallinnas Tamur Tohveri ja Tarvo Kralli poolt. Eksistentsi jooksul on antud üle mitmesaja eduka etenduse nii kodu- kui välismaal. Polygon Teater on vahetu (immidate) teatri esindaja.

Polygon Teatri missiooniks on eri kunstisuundade avardamine ja ühendamine, samuti kaasaegse teatrimõtte ja ka ökonoomse-rohelise „lihtsa teatri“ elujõulisuse levitamine. Tugevat emotsiooni ei pea looma ulatusliku finants- ja tooraine raiskamisega. Samuti peame oma missiooniks ühiskonna erinevate kihtide sotsiaalset ja rahvuslikku integratsiooni. Teater tegeleb aktiivselt teatrikunsti uurimisega ja kuulub nii International Platform for Performer Training liikumisse kui on ka Theatre and Performance Research Association liige. Erinevalt enamusest Eesti teatritest ei ole Polygon Teater Eesti Vabariigi püsitoetuse saaja ja tegutseb tänu inimeste heale tahtele. Polygon on Eesti esimene teatrikogukond. 

 Teatripiletid on müügil siin. Meie saale näed siitLisaküsimused etenduste külastuse kohta  


HETKEL MÄNGUKAVAS

                    M. von MAYENBURG : PERPLEX 

                                 Esietendus 27. aprillil 2017, Polygoni Teatrisadamas Noblessneris

                              Elina Purde, Ragne Veensalu, Roland Laos, Mait Joorits, Mart Soo;                     lavastaja: Tamur Tohver; lava ja kostüüm: Ellen – Alice Hasselbach; koreograaf: Siim Tõniste; muusikaline kujundus ja elav esitus: Mart Soo; valgus: Tamur Tohver, Aleksander Erstu; tõlkija: Liis Kolle; produtsendid: Kristel Treier ja Tamur Tohver  

Eva ja Robert naasevad puhkuselt. Majas on miski häirivalt teisiti. Tuled ei sütti, potilill on uus. Kelle elamusse üldse nad sattusid? Puhkuse ajaks elamise eest hoolitsema palutud peresõbrad Judith ja Sebastian tõstavadki nad välja, kuulutades elamise omaks. Algab sekelduste rada, kus pole võimalik saada selgust, kes keda üle trumpab. Teenijal lastakse surra, ilma et ta viilugi aprikoosi saaks, positsiooniga intelligendid ei kaota pead elektriarve üle näägeldes, samal ajal kui alaväärsed lihtinimesed Platonit, Darwinit ja Nietzschet tsiteerides elu mõtet leida püüavad… multiplexne perplex. Vägisi meenub Luarvik Luarvik, kes ise endale peale tuli, kuni Robert loo lõpus avab paki- mis muudab kõik…

Lavastus käsitleb koomilise võimendatud identiteedimuutuse läbi ühest küljest kaasaegse inimese sisemist ja välimist kahepaiksust, multipidetust. Selle käigus tehakse tiir peale erinevatele nähtustele- hoolimatus, uudishimu, võimuiha, hirm, armastus, seksuaalsus, aga ka inimeste toimetulek, suhe ja positisoon ühiskonnas.

Tegemist on maailmas paljulavastatud universaalse tekstiga, mis kajastades põnevaid suhteid ja tõsist sõnumit, teeb lõbusaid vormi- ja sisuhüppeid. Tegelikkus ja näivus, juhuse osakaal elusündmustes, mäng identiteedimuutustega ja pidevalt muutuva reaalsusega, mille käigus nelja protagonisti tegelik ja varjatud maailm rollide vahetumisega üksipulgi lahti ja kokku keritakse. Koomiline absurd, mis tõmbab vaiba jalge alt. Kuid teeb hellaks.

See on lugu sallivusest, teineteisega arvestamisest. Perplex on pidev identiteedi vahetamine – sama, mida teevad näitlejad õhtust õhtusse, aga tegelikult me kõik. Kõlab nagu diagnoos? Vahelduvad perspektiivid, hetked põimuvad üksteisesse. Midagi ei ole enam kindlat, väärtused ei kehti: millest kinni hoida, mida minna lasta? Hetk tagasi veensin sind mind usaldama ja kohe teen kannapöörde- reetes kõik, kaasaarvatud iseennast. Mis on püsiv?

Marius von Mayenburg, sünd. 1972, on saksa edukamaid kaasaegseid näitekirjanikke ja lavastajaid. Näidendi esmalavastus toimus 2010. Näidend on tõlgitud üle 30sse keelde ja lavastatud paljudes välisriikides.

          * * *

                    M. ALGUS : VÄÄVELMAGNOOLIAD 

                                                         esietendus 24. oktoobril 2014 amfiteatris

                      Mängivad Karin Rask, Toomas Täht ja Eero Spriit; lavastaja: Tamur Tohver;                                lava ja kostüüm: Kalju Kivi  

Martin Algus (s 1973) on täna premeerituim eesti näitekirjanik, olles võitnud kolm näidendivõistlust. Tema näidend „Kontakt“, mis võitis peapreemia rahvusvahelisel näidendivõistlusel „New Baltic Drama 2011“, esmalavastus Soomes, samuti on enne Eestit Soomes jõudnud lavale “Koobas”.Ta on vabakutseline näitleja, tõlkija ja näitekirjanik, kes kirjutab stsenaariume ja produtseerib TV sarju. Martin on Polygoni loomekogu liige.Ta on tõlkinud inglise ja vene keelest üle 25 näidendi ning võitnud maailma uudisdramaturgia jälgimise ja vahendamise eest Eesti Teatriliidu Kurtna-nimelise tõlkepreemia. Soovist tõlkimise kaudu Eesti lavale sobivat teksti leida sai varsti soov ise näidendeid kirjutada. Kirjutanud üle 11 algupärandi.

Lavastus põhineb tõestisündinud loo ainetel. Karjäärinaine kandideerib veel paremale töökohale, kuid samal ajal veereb naise ellu invaliidist isa, kellest ta vaid lapsepõlvevägivalda mäletab. Elukaaslane toetab naise püüdlusi – nii veel paremat töökohta saada kui isa hooldamisest pääseda. Ja siis mees kaob, jättes naise üksi kaotatud karjäärivõimalusega ning vastamisi oma hädise isa ja lapsepõlvetraumadega. Tekst on napp, luuleline ja kujundlik – pigem poeesia kui olmerealism. Kuid tegevustik lavastaja pilgu läbi psühholoogiline triller- ja seda Polygonis juba osatakse! Oodata on taas mittetavapäraseid lahendusi nö. tekstita tegelaste näol, kuid ansambli muudab värvikirevaks juba kõnevõime kaotanud naise isa…