TEATRIKIRI nr. 29:

Me ei karda Hirmu!

TEATER : KOOL: KURSUSED

TÄNA

* Hilinejaid lubatakse siiski veel kooli  

*Tamur Tohver uurib hirmu

* Garaaž - etendused üle Eesti 

Edukad vastuvõtukatsed Tallinnas, Tartus ja Haapsalus!

Juba 11. korda alustas Polygoni teatrikool oma kooliaastat. Sel sügisel liitus kooliga taas erakordselt palju talendikaid õppureid kooli kõigis kolmes linnas. Katsed on küll tänaseks juba möödas ja kool komplekteerunud, kuid rühmades on veel üksikuid vabu kohti. Kui Sind kimbutas katsete päeval haigus, ajanappus või lõi ärevus sisse- siis veel septembrikuus on õige hetk end siiski näitama tulla! Kirjuta oma soovist kool@polygon.ee ja leiame aja, et Sulle meie hulgas koht leida. Tähelepanu! Kooli korralduses on toimunud sisulisi muudatusi, sestap leiad kogu detailsema teabe meie kodulehelt. Seal ja FB lehtedel ka täpsemalt katse nõuetest, mis kehtivad ka hilisemal liitumisel! Endiselt on vajalik ka eelregistreerimine kodulehe kaudu!

MIlleks kooli tulla? Teatrikooli vilistlase lapsevanem Georgi Viies jagab oma arvamust:

"See on ju Teatrihuvi kool! Ma arvan, et kui laps on kordki elus teatris käinud, siis on talle teatrikool huvikoolina põnev.  See on natuke nagu mänguasjade lahtivõtmine, et mis seal sees on.  Ei ole vaja karta - see ei tähenda tingimata, et laps tahab saada näitlejaks. See on tervislik uudishimu. Huvi salapärase teatrimaailma vastu.  Nagu “kuidas nad seda teevad”? Seespoolt nägemise huvi.  Kui see huvi saab vastuse teatrikooli katsetele mineku näol, siis on üks suur algus tehtud.  Selleks meid lapsevanemaid ongi vaja.  Et me oskaksime vihjata, anda märku võimalustest.  Toetada õigel ajal õiges kohas uudishimu teket. Uudishimu erinevate asjade vastu maailmas!" 

 * * *

Polygoni Teatrikool on suurim teatrikool Eestis ja ainus, kes pakub järjepidevat professionaalset teatriõpet huvilistele igas vanuses, sh täiskasvanutele. Kool tegutseb alates 2009. aastast. Koolis õpib üle 200 õpilase. Teatrikooli rühmad on edukalt esinenud kooli- ja harrastusteatrite fesivalidel: Teenifestil, A-festil, Tudengiteatri päevadel jms. Sel suvel plaanitakse nii linnalaagreid kui suurt linnade ühislaagrit. Igal kevadel lõpetab teatrikooli pere kooliaasta suure ühise eksam-etendusega, kus saavad esineda kõik kooli õpilased kõige pisematest alates. Teatrikooli õpilased on osalenud mitmes kutselises lavastuses (viimati Polygon Teatri "KNI") ja teinud kaasa paljudes seriaalides koos professionaalsete näitlejatega.

Teatrikooli lavastused: https://www.polygon.ee/teater/lavastused/
Kooli tutvustus: https://www.polygon.ee/kool/

Jälgige meid Facebookis, kus saate end ka sündmusele registreerida ja sõpru kutsuda!  Meid on palju ja meil on, mida pakkuda! Tühi ruum ei ole tühi! 

Polygoni looja Tamur Tohver alustas oma doktori-uurimust.

Teatrikirja neli kiiret küsimust värskele uurijale! 

Miks sa läksid doktoriõppesse?

Aastatega koguneb üsna palju kogemusi, millest tekivad järeldused ja arusaam, mis on kuidas kergem ja tulemuslikum. Olen lavastanud tänaseks üle 80 lavastuse. Oma magistrikraadi kaitsesin 2003. aastal, viieteistkümne aastaga koguneb nii mõndagi. Doktoriõpe ei ole tegelikult õpe- see on väide, avastus, mille toestamiseks kogutakse nii teiste tõestatud leide kui ka enda praktilisi lahendusi. Minu teema puhul saab väljundiks-tulemiks olema täiendatud näitleja-lavastaja metoodika. On üsna tõenäoline (tänase seisuga, eks ole), et uurimus laieneb järeldoktorantuuri, sest see koosneb kolmest osast: kuidas kasutada uut metoodikat prooviperioodis, kuidas laval ja kuidas seda õpetada koolis. Need on eraldiseisvad, kuid põimuvad tehnikad. Kui sul on teadmised, tuleb neid alati jagada, niimoodi on see ehitatud ja jätkusuutlik.

Kus sa oma doktoriõpet teed ja miks just seal?

Doktorantuur toimub Manchester Metropolitan University's, Inglismaal. Seal on minu teemaga seonduvad uuringud käsil, kompententne juhendajate meeskond ja hea praktiline baas teatrikooli näol. PS, tänaseks on ka maailmakuulus Inglise rahvusringhääling, British Broadcasting Company (BBC), kolinud Manchesteri. On üks plaan esitleda oma uurimuse tulemusi loomingulise audioteose kaudu BBCs ja ERRs. 

Miks uurid hirmu teemat, miks sulle tundub see oluline?

Teatris oleme ärevusega igapäevaselt silmitsi. Inimestele tundub, et teatri tegemine on kerge ja lõbus. See vastab tõele, juhul, kui ei pea maadlema hirmu ja ego probleemidega. Nende alla läheb päris palju jaksamist, närvi ja energiat. Kui sa nüüd siit kaugemale vaatad, avastad, et hirm ja enda vähendamine või ka teiste poolt tagasikiskumine on üsna levinud tänases ühiskonnas. Lisame siia paljud praktilised elualad, millega kaasneb igapäevaselt paratamatult ärev situatsioon ja enda tõestamine. Jah, sellega harjub, kuid kas see peab nii olema? Hirm raiskab meie elu ja toidab meie ego. Ärevus ja enesemääramine on vajalikud, kuid me ei oska nendega ümber käa.  

Kas seoses doktoritööga esietendub ka mõni uus lavastus?

Doktorantuuri plaanime praegu Polygoni kahte uut lavastust Narva Vaba Lavas, ühte Indias ja ühte Inglismaal. Uurimustöö nominaalaeg on 3 aastat, palju rohkem ei mahu. Esimesena peaks aprillis 2020 jõudma Eesti publiku ette K. Koppelmaa "Roheline nagu laulaks"

Sul on ka üks raamat käsil?

Eelmise erialase raamatu kirjutasingi aastal 2003, see puudutas audiosemiootikat. Mis on otseselt seotud lavastuskeele ja alateadvusega. Enne aga kui ilmub doktorantuuris praktiliseks elatud uus teos, on vaja silda ja eellugu. Seepärast ongi tulemas veel enne tegelikult kahe-osaline lavastajatöö praktiline käsiraamat, millest esimene annab tuge mistahes lavastuse loomisel (vajalikud sammud) ja teine laiendab teatris toimuva tegelikke seoseid ja reaalset hakkamasaamist mistahes teatri keskkonnas, aga ka nt. juhtimisprotsessis. Esimene raamat läheb toimetajale 2020 ja on plaanitud ilmuma 2021. Aitäh ja soovin kõigile loovust, head õppimist ja hoolimist!

Tamur 

Garaaž - jätkuvad etendused üle Eesti

 "Garaaž" tuuritab endiselt rõõmsalt üle Eesti ja endiselt täissaalidele! Polygon Teatri ja Vana Baskini Teatri koostöölavastuse "GARAAŽ" etendused külastavad kohti üle Eesti, mis siiani väisamata on.

Mika Juhani Myllyaho (s. 30.detsembril 1966 Keraval) on tuntud soome teatrilavastaja, näitleja ja dramaturg. Kansallisteatteri juhataja aastast 2010. Eesti vaatajale on Mika Myllyaho tuntud Vanemuises edukalt lavastatud triloogia “Kaos”, “Harmoonia” ja “Paanika” lavastuste kaudu. “Garaaź” on uue triloogia esiknäidendiks, millele on  oodata järge.

Laval Tõnu Oja (Eesti Draamateater) ja Andrus Eelmäe, neiu ja turvamees butiigis Alice Siil ja Tanel Uussalu.
Lavastaja ja tõlkija: Tamur Tohver.  Loe lähemalt lavatusest siit. Etenduste ajad ja piletid leiad Piletilevis ja Piletimaailmas!