Polygon Teater 10

 PEATUMINE RISTTEEL

   Jaan Tätte “Ristumine peateega” koos William Shakespeare’ga

                          Hingetuks naerutav äraspidine tänapäev peadpööritava muusika tempos 

                       Mängivad Karin Rask, Eero Spriit, Siim Maaten ja Tamur Tohver 
Lavastaja: Tamur Tohver
Lava ja kostüüm: Kalju Kivi ja Tamur Tohver
Helilooja ja elav esitus: Maitre Bane

                                             Valgus: Tamur Tohver, Henri Viies, Mait Rebane                                         Lavastuse assistendid: Jane Treima ja Helin Jürmann
        Produtsendid: Kristel Treier ja Georgi Viies

Esietendus 8. mail 2018 kell 19 Tallinna Kultuurikatlas

Etendused:
8. ja 9. mail 2018 Kultuurikatlas
26., 27., 28. juuli ja 2., 3., 4. augustil Kernu mõisas
6., 7., 8. augustil Kultuurikatlas

ETENDUSEST LÄHEMALT

Osvald on mees, kellel on foto maailma kauneimast naisest. See naine on päevitunud, tal on sünnimärk ja ta kannab kaelas peenikest kuldketti. Osvaldil on veel 4 miljonit dollarit. Ta sai oma varanduse kuldkalakeselt, kes elab maja taga jões.  Laura ja Roland jõuavad läbikülmununa üksikusse metsamajakesse, kus Osvald elab. Palutakse öömaja ja sõbralikku suhtumist. Osvaldi jaoks pole olukord lihtne, sest imed, millel on kombeks olla kauged ja kättesaamatud, on jõudnud lõpuks temani. Neli miljardit dollarit on põhjus, mis paneb proovile näidendi peategelaste Laura ja Rolandi armastuse.  Halastamatu inimlikkus ja ootamatult pöörduv lugu jätab alles küll usu imesse, kuid hoiatab temaga ettevaatlikult talitada. Et jääks alles armastus.

Kriitik Kadi Herkül:“Jaan Tätte “Ristumine peateega ehk Muinasjutt kuldest kalakesest” suur väärtus peitub tema lihtsuses, mis annab ruumi lavastaja tõlgendusvabadusele: “On raha, armastus ja imed. Aga kuidas nad omavahel suhestuvad, mis võidab, mis kaotab ja mil moel — seda kõike pole Tätte ette kirjutanud”.

Rahakomöödia „Ristumine peateega“ on teravmeelse dialoogiga ja ettearvamatu sündmustekäiguga lugu sellest, kuidas raha mõjutab meie mõtlemist, tundeid ja eesmärke. Raha võib sünnitada ja hävitada sõprust. Kas ta suudab seda ka armastusega? Kuid täna ja täpsemalt – mis see siis on, mida raha eest osta ei saa? Või mida saab? Kas noore naise süütus on süütu või vana mehe pahelisus pahe? Kas voorus on väline või igatsus iharus? Kes sa siis tegelikult oled ehk kas sinu piimakruusi põhjas on jänku või pornopilt? Ajad on erinevad, kas eetika on libisev?

Autor Jaan Tättest:  Näidendeid hakkas tähelepanelik inimvaatleja Jaan Tätte enda väitel kirjutama põhjusel, et ei leidnud teatris näitlejana piisavalt huvitavat rakendust. Näitlejana on ta püüdnud tekste kirjutada lähtuvalt oma kogemusest ning mõeldes eelkõige sellele, kuidas näitlejal parem mängida oleks. Lavastaja Tohver: “Ja sai sellega suurepäraselt hakkama!” Näidendit on edukalt mängitud kõikjal maailmas. Aeg on nüüd ristteel peatuda peale 20. aastat ka näidendil kodumaal. Ja ka kodumaal endal?

PR2pl

“Te teate Polygoni. Kui meil oleks neli miljardit dollarit, siis ehitaksime päevapealt oma teatritempli. Tätte esimene ja populaarseim näitemäng “Ristumine peateega ehk muinasjutt kuldsest kalakesest”, kannab motos kirjutamispõhjust: raha”, räägib lavastaja ja teatrijuht Tamur Tohver.
“Polygon Teatril täitub sel aastal, 8. mail, 10 aastat asutamisest! 2018 on ka EV 100. sünnipäev. See on peatumise koht. 10 aastat ebavõrdses konkurentsis riigiteatriga. Raha eest või raha pärast? Meie etendame seda lavastust kingituseks. Polygoni teatrisõpradele ja meie kõigi riigile.”

Etendusest veel

Juubelilavastus “Peatumine ristteel” on Jaan Tätte juba klassikaks saanud näidendi “Ristumine peateega ehk muinasjutt kuldsest kalakesest” lavastus Polygoni võtmes. Näidendit on edukalt mängitud kõikjal maailmas. Aeg on nüüd ristteel peatuda peale 10. aastat ka kodumaal ja teatril. “Peatumine ristteel” ongi Polygonil juba 19-ndaks lavastatud algupärandiks.  Ja Tätte kui klassik ei jää seekord üksi. Klassikast tunneme selles lavastuses ära sedapuhku veel ka Shakespeare’i “Kuningas Leari” ning “Romeo ja Julia”.

Polygon 10

MEIE MEESKOND

Etendused:
8. ja 9. mail 2018 Kultuurikatlas
26., 27., 28. juuli ja 2., 3., 4. augustil Kernu mõisas
6., 7., 8. augustil Kultuurikatlas

TEATRIKÜLASTAJAD POLYGON TEATRIST LÄBI 10 AASTA

Tahtsin teid tänada super emotsiooni eest! Olen mitu korda Polygonis käinud, ja alati lahkunud sealt tundega, et tulen kindlasti tagasi.

Neljapäeval, täiesti spontaanselt, otsustasime emaga kaema tulla “Väävelmagnooliad” etendust. Imeline! Lugu ise oli hea, kuid näitlejad ja see emotsioon ja professionaalsus millega lugu oli edasi kantud, oli võrratu! Eero Spriit oli fantastiline, liigutas väga. Pole ammu teatrist nii suure tundelamusega lahkunud olete imelised, aitäh!  

Lilian Hiob

Suur aitäh, Martin Algus, Tamur Johannes Tohver, Karin Rask, Eero Spriit, Anti Kobin ja kogu Polygon teatri kollektiiv! Vaatasime just pojaga ja soovime, et seda näeksid kõik tõsised ja teatriarmastavad friigid üle maa! See tükk on täis inimlikkust, üllatusi ja elulähedust ning äratundmist! Suurepärane! Aitähaitähaitäh!

Jaak Vackermann

Väävelmagnooliad. Liigutav teatrielamus ja milline näitlejatöö! Olen sõnatu! Minge teatrisse!

Katriin Jüriska

Käisime reedel esietendusel, kõnetas. Aitäh

Heikki Sal-Saller

Kirjutab Helger: “Arvan, et pole sedasorti inimene kes kõik oma emotsioonid kohe siia FB-sse üles laeb kuid nüüd tahan küll seda teha. Nimelt käisin Polygon Teatri esietendusel M. Alguse „Väävelmagnooliad“ Me kõik teame, et sellised sündmused ja situatsioonid mis antud etenduses lahti rulluvad pole pelgalt väljamõeldis vaid karm reaalsus, millest palju ei räägita ja kogejad soovivad meeleheitlikult oma mälupildist kustutada. Ja muidugi suurepärased osatäitmised, eriti Eero Spriit … no super!!! Sõnum mida lavastaja Tamur Johannes Tohver on püüdnud edasi anda võib meieni jõuda mitmel erineval moel kuid külmaks ei jäta see kedagi. Olgu siis selle tõestuseks vesised silmapaarid või etenduse lõpuosas publiku seas võimust võttev „nohuhoog“ mis sundis enamiku haarama taskurätiku järele. Kahtlustan, et seekord polnud süüdi ilmataat … Polygon Teater võtab julguse röövida teie elust paar tundi kuid annab vastu parema homse.

Helger Kavant

 

Etendused:
8. ja 9. mail 2018 Kultuurikatlas
26., 27., 28. juuli ja 2., 3., 4. augustil Kernu mõisas
6., 7., 8. augustil Kultuurikatlas

Grupibroneeringud palume saata meiliga kristel.treier@polygon.ee.

KUIDAS POLYGON ALGUSE SAI

Tamur Tohver, lavastaja, KNIJutustab Tamur Tohver, asutaja:

“Korraga oli tühi tuba ja Smedsi 10 aastat vana näidend, mille lavastamiseks ei olnud iial aega leidunud. Nüüd oli aeg seisma jäänud. Kiiret ei olnud. Oli “Külmapildid” tekst ja inimkõle-tühi varemeis Kultuurikatel. Mõtlesin, et nüüd on hea aeg. Ja mõtlesin, et leian lihtsalt inimesed, kes soovivad seda kaasa teha. Kunstnikuks kutsutud Reet Aus arvas, et näitlejad võiks ikka kutselised olla. Tõsi ta on… Palusin eluaegse sõbra Tarvo Kralli appi produtsendiks. Mina olin lõpetanud Raadioteatri, EBU ja filmikompaniidega, tema oli lõpetanud Muusikaliteatriga. Olime näinud palju raiskuläinud ressurssi- aega, raha, suhteid… Ja soovisime teha väikeselt ja lihtsalt. Nüüd saab sellest 10 aastat… Me ei teadnud, et algas erateatrite uus laine. Me istusime köögilaua taga ja mõtlesime- et mis oleks, kui paneks MTÜ nimesse sõna teater, kas Kultuurkapitalile meeldiks see rohkem? Panime. Meeldis.

Aasta pärast tuli teatrikool. Just kool, mitte stuudio või näitering. Sest koolil on õppekava, eesmärk ja erinevad õpetajad. Me ei soovinud kasvatada endale uusi näitlejaid või järelkasvu. Me soovisime jagada oma maailma, nii nagu ta meid kasvatas ja toestas. Teatri kaudu. Sõprade kaudu.  

Uut maailma. Õlg õla kõrval. Ja teeme seda tänaseni. Aitäh, et meile see võimalus on antud. Ma soovin tänada siin kõiki, kes mõistavad meie ütlust: Polygon on just need inimesed, kes sel ajahetkel siin on. Muu ei loe.”

MEEDIAKAJASTUSED POLYGON TEATRIST LÄBI 10 AASTA

Eesti Ekspress – Tamur ja tema meeskond
Eesti Päevaleht – “Külmapildid õudkülmas kultuurikatlas”
Postimees – Egokeskse maailma võõrutusvahend
Kultuurileht “Sirp” – “Kurat täiendusõppel”
ERR Kultuuriuudised – Polygon teatris esietenduv “Väävelmagnooliad” räägib vägivallast ja andestusest
Psühholoogia Sinule – Kuidas sünnib ja sureb inimlikkus
ERR Kultuuriuudised – Tõnu Pedaru arvustus: Kolm põhjust lakke hüpata
TV3 Kolmeraudne – külas on Martin Algus, “Väävelmagnooliate” autor
Vikerraadio – Polygon Teater toob lavale “Väävelmagnooliad”
Eesti Teatri agentuur – Väävelmagnooliad
Delfi – Eero Spriit: mehel peaks ka olema õigus otsustada, kas ta saab isaks või mitte
Delfi – Intervjuu näitlejanna Karin Raskiga: koduvägivalla juures on kõige suuremaks murekohaks selle äratundmine
Delfi – Lavale jõuab Martin Alguse auhinnatud ja sotsiaalselt terav näidend “Väävelmagnooliad”
ERR – Tunnustatud näitekirjanik ja telesarjade tegija Martin Algus räägib näidendikuul kultuuriportaalile, kuidas kohaneda läheneva kaamoseajaga ning mispärast peaksid kõik ära vaatama tema kirjutatud teatritüki “Väävelmagnooliad.”
Näitlejate Liit – Juhhei! Esikani jäänud loetud nädal ja Näitlejate Liidu esimees kutsub teid taas teatrisse järgmiste sõnadega …
Elu24 – Igiammune tandem – Autor ja Lavastaja, igiammune vastuolu – Autor ja Lavastaja. Igiammune küsimus, et kellele siis jääb ikkagi viimane sõna – autorile või lavastajale?
ERR – “Meil ei tule ühtegi deprekat, meil ei tule ühtegi kunstikiibitsemist, ainult inimlikke lugusid. Ja mitte näitlejalt publikule, vaid inimeselt inimesele,” ütles Tohver ERR kultuuriuudistele
Elu24 – Eero Spriidil on Polygon Teatri uuslavastuses sõnatu roll
Facebook – Eesti Naise FB lehel käib piletimäng!
ERR – Tamur Tohver intervjuus ERR kultuuriuudistele: tegutseme põhimõttel inimeselt inimesele
Tallinna Tv – 7:47 katkend “Väävelmagnooliate” proovist, Tallinna TV saates “Nädal pealinnas”