Näitleja ja lavastaja kunst 2

Tantsus on sammud ja muusikas noodid. Kõik on selge ja piiritletud- viisi peab pidama ja partnerile varbale astuda ei saa. Teatrit võiks justnagu igagüks teha, kuid tegema asudes… Jah. Sageli on öeldud Sulle seltskonnas, tõsiselt või naljaga pooleks, et oled sina vast hea näitleja..! Ometi, tegeledes teatrikunstiga kutseliselt või tehes jaopärast enda lõbuks, tekib nii uusi küsimusi kui võib olla… ka tüdimust. Kuidas säiliks küll igavesti see innustav loomise nauding? Kuidas tuua igasse hetke laval see tabamatu miski ja töövahendid värsked..? Mis on minu töövahendid tegelikult- mälu, hääl, silm, keha… ? Kuidas sünnib atmosfäär?                                                                                                                                                                                                                                           Kuidas püsida 100% rollis?                                                                                                                        Miks mu keha mind ei kuula ja miks ma ei kuule oma keha?                                                                                      Kuidas vältida lavahirmu ja miks mängida pole mäng?                                                                                                          Kuidas ise lugusid sõlmida?

Hapnik:Polygonkoer Jekku- Tamur TohverMeelis Rämmeld: Kadri RämmeldKarpati kõigub pudelis rõdu rinnatisel                                                                                                                                                          Tere. Mina olen Tamur Tohver. Teatrikooli viis mind ema 7-aastasena. Kutseliste näitlejatega mängisin koos esimest korda 13-selt, nimiosa telelavastuses “Uus poiss”. Olen teatrimagister ja lavastanud täpselt 70 lavastust paljude eri vanusest, soost, rahvusest, erineva positsiooni, sissetuleku ja elukogemusega näitlejaga. Viimased 9 aastat oleme arendanud oma teatrit ja teatrikooli. Olen kogenud Polygon Teatris ja Teatrikoolis, et teater on ainult ja ainult sõnumi edastamine inimeselt inimesele. Edevad on teinud sellest siirast suhtlusest sisutühja eputamise ning kuulutanud keeruliseks kunstniks. Seda teater ei ole. Meie siin ammutame oma teadmised igapäevasest otsingust ja harjutusest, isiklikult veendudes meetodi paikapidavuses.

Täna soovin jagada oma teadmisi, kuna tean, et tihtilugu ei piisa ainult käsitööoskusest. Lisaks konkreetsetele harjutustele läheb teatri tegemiseks vaja nii meetodit kui süsteemi. Tuleb kasuks, kui sul on eeldusi, võib olla on kergem, kui oled tee alguses ja nooremapoolne- kuid alati vajad taustateadmisi, järjepidevust ning oskust inimestega suhelda. Et iseenda kutsumuse ja loomingulise ülesandega toredasti toime tulla. Tulemus sõltub tegelemisse panustatud ajast, mitte kohast, palgast või muudest võimalustest. Seega – tule!  Loomisvabaduse annab sihikindel järjepidevus!

Meie eesmärk  See kursus on mõeldud kõigile, kes soovivad ennast igapäevaselt teostada näitleja, lavastaja või teatriõpetaja – juhendajana, elada tasakaalukalt ning hirmudeta. Loe: igapäevast toimetamist prooviruumis, laval ja elus ladusamalt korraldada. See kursus on koht teatrikunsti praktiseerivale loomeisikule töövahendite laiendamiseks ja häälestamiseks. See kursus on mõeldud ainult eelneva esinemiskogemusega teatritegijale ja on jätkukursuseks esimesele samas sarjas. Sihiks on tulemuse kvalitatiivne tõus, mille läbi tekib elamuslik nauding nii esitajale kui vastuvõtjale. Mida pingevabamalt me seda suudame, seda parem on tulemus nii teatris kui elus.

Võimalus ja vahendid
Teatri tegemiseks ja  mõistmaõppimiseks ei ole vaja osata kõike välist. Side publikuga ei koosne ainult raputavatest rollilahendustest või ägedast tekstist. Loeb tõeline kontakt. Räägib tahe ja keha. Vahendid võivad olla napid, kuid õpime neid tundma, kasutame maksimaaalselt ning arendame edasi. Luues endale adekvaatse pildi oma vahenditest, mõistame, mida juurde vajame. Luues teatri kaudu dialoogi ühiskonnas, mõistame, kuidas edastada enda sõnumit,  olla sellest osa. Loeb, kui laval on Tõde. See paneb kuulama. Ja alles siis paus kannab.

      

See on kursus kõigile neile, kes soovivad:
* suurendada oma lavaoskuste pagasit, tõsta kvalifikatsiooni;
* teravdada või täiendada juba omandatud teadmisi uute võrra;
* saada värsket laengut teatrikunstiga tegelemiseks;
* omandada 
oskust kanda õpitud erialaseid ning vaimseid  väärtusi üle igapäeva ellu ning neid tulemuslikult rakendada;
* uskuda endasse;
* olla sihikindlad, järjepidevad ja edasijõudvad ka igapäevaelus

Sellel kursusel keskendume ennekõike oma kehale, selle seotusele emotsiooni ning intuitsiooniga.

Kahepäevasel kursusel räägime, kuidas käib:
teatritegevuste mõtestamine: miks ma teatrit teen, minu sõnum;
esinemisenergia leidmine-salvestamine-taastamine;
emotsiooni leidmine füüsisest ja selle väljendus;
esinemishirmust üle saamine, enese usaldus, usk partnerisse;
lugude loomine (narratiivi ja sündmuste leidmine ning praktiliseks muutmine);
* mis on null – punkt ja selle kasutus laval;                                                                                                             * mis on tempo ja mis on rütm.

Sellelt kursuselt saad kaasa:
* usu endasse ja uuemad töövahendid;
* oskused oma lavahirmudest vabanemiseks;
* teadmise, mis koht lava tegelikult on ning kes või mis on publik;
* oskuse leida oma sisetunnet toestavaid tegureid;
* oskuse vähendada etendusega seotud riske;
* oskuse leida mõttekaaslasi, sh uued konkreetsed tuttavad;
* teadmised, mida enamasti teatrikoolis ega ka väljaspool seda ei õpetata.

Tagasiside  “Olen näitlemisega tegelenud 10 aastat. Oleme osalenud Harjumaa Harrastusteatrite festivalidel ja Külateatrite festivalidel. Sellel hooajal,aga võtsin aja maha,sest tundsin,et vajan värsket laengut teatrikunstiga tegelemiseks. Seda ma tõepoolest sellelt kursuselt kuhjaga sain. Nii palju teadmisi ja praktilist kogemust oli väga oskuslikult ära paigutatud kahe päeva sisse. Koolitajad : Tamur Tohver ja Inga Lunge olid väga põhjalikud ja oma ala suurepärased esindajad. Eriti meeldis otsekohene tagasiside ja analüüs, mis järgnes igale tegevusele. Inga Lunge koolitusest jäi kõlama lause,et oma hirmudega tuleb tegeleda ja nendest on võimalik üle saada. Mõtestasin ja analüüsisin kursusel kuuldut läbi enda senise teatritegevuse. Igal juhul andis see uue tõuke, hakata uuesti näitlemisega tegelema. See kursus andis juurde tohutult usku iseendasse ja seda, et kunagi pole hilja alustada. Suured tänud koolituse eest! Ootan põnevusega Teie uusi kursuseid täiskasvanute!” kirjutab Linda Wrobel.                                                                                                                                                    Veel tagasisidet kursusele siit 

Meie lahendus
Teater on suhtlemisvahend ja -koht. Teatris on palju rituaalset ja tseremoniaalset, mille kaudu kanduvad meieni iidsed kogukondlikud väärtused nagu teineteise mõistmine, austamine ja aitamine. Teater on koht, kus kaaslast kõnetada ebatavalisel viisil. Aidata mõtestada ennast ja ümbritsevat läbi ebahariliku.

Piisab väikesest kokkuleppest, mõnest mängureeglist- ja juba sünnibki IME! Inimesed naeratavad! Olete märganud, millised on inimesed teatrisse sisenedes ja pärast sealt väljudes? Meile Polygoni kirjutatakse täna juba ilma valehäbita, millises lummuses oldi veel päevi peale etendust… Nõnda siis. Isikuarengu tulemusena tõuseb kursusel osaleja nii teatrikunsti praktiseerimise kui ka üldine elu kvaliteet. Teadlikum isiksus elab täisväärtuslikumat elu ja loob kvaliteetsemaid teatrikunsti väärtusi.

Need kõnetavad rohkem: teisi ja Sind ennast.

Intervjuud Tamur Tohveriga loe ERR kultuuriportaalist: Viimased 50 aastat on teatrikunst kiindunud autokraatiasse

Meil ole midagi uut. Me ei tee siin midagi teistmoodi. Sest meil ei olegi midagi- peale uue vaatenurga ja suhtumise, mis muudab ka käsitööoskust. Meil ei näe tõusvaid seinu ja pöördlava. Meil näeb näitlejat. Sest vaene teater on näitlejarikas!
Teate küll, ma lähen läbi Tühja Ruumi ja…

Kursuse viivad läbi kogenud teatripraktikud Siim Tõniste ja Tamur Tohver.
Kursuse tasu on 50 €. Tasu ei sisalda lõunasööki. Mitteosalemisel tasu ei tagastata.

Kursused toimuvad:                                                                                                                                               esimesel päeval kella 10-17 ja teisel kella 11-13.30                                                                                Tallinnas Polygonis, Rävala 8,                                                                                                             Tartus Polygoni Kastanimajas, Kastani 38.                                                                                             Märkmete tegemiseks soovitame kaasa võtta enda vahendid ja siseruumides oleme vahetusjalatsites.

Vali omale sobiv kuupäev Tallinnas või Tartus ja registreeru KAVA lehel. Oled oodatud!

KAVA